سید محمد صادق علم الهدی

مدرس سطوح عالی حوزه علمیه

ورود اعضا

جدیدترین پیام‌ها

چند جمله‌ به مناسبت زنگ خطری که به گوش می‌رسد:

متأسّفم که گاهی شاهد سخنان و نوشته‌جات و فیلم‌هایی هستم که ظاهراً برای دفاع از مذهب، کوروش و تمدّن و منشور منسوب به او را به چالش می‌کشند و پیشینه‌ی تاریخی یک ملّت را مورد تحقیر و تردید قرار می‌دهند.

ظاهراً برخی از دوستان متدیّن و ساده‌اندیش ما گمان می‌کنند ایجاد شبهه و خدشه در مورد فرهنگ و تاریخ و تمدّن ایران باستان، به تقویت بنیان‌های مذهبی در جامعه خواهد انجامید، غافل از آنکه ایجاد تقابل بین دینداری و وطن‌دوستی، هم خلاف واقع است و هم می‌تواند برای دین بسیار خطرناک و فاجعه‌آفرین باشد؛ چرا که موجب می‌شود حس قوی عشق به میهن که بخش لاینفکّ فرهنگ هر ملّتی است، به ابزاری قدرتمند در دست مخالفین دین برای تحریک احساسات ضدّ دینی تبدیل شود.

واقعیتش این است که دین و عالمان دینی ما هیچ مشکلی با کوروش و تمدّن او ندارند، تا بدانجا که برخی از علماء، از احتمال آنکه کوروش نبی خدا و آیین او آیین خدایی باشد، سخن گفته‌اند یا او را همان «ذو القرنین» مورد ستایش خدا در قرآن خوانده‌اند.

سخن در صحّت و سقم حرف‌های گفته‌شده در مورد کوروش نیست، عرض من این است که اساساً چه منافاتی بین عرق دینی و عرق ملّی می‌تواند باشد وقتی می‌بینم احادیثی از قبیل: «حبّ الوطن من الإيمان» یا «من إيمان الرجل حبّه لقومه‏» (سفينة البحار، ج۸، ص۵۲۵) در کتب دینی ما نقل شده و مورد انکار علمای ما واقع نشده است؟

البتّه ما تمام گفته‌ها و کرده‌های مدّعیان وطن‌دوستی را تأیید نمی‌کنیم که دیر زمانی است افراط و تفریط بلای جان این جامعه‌ی آفت‌زده است، اما در عین حال، نباید ساده‌لوحانه به دام «تقابلی» که این روزها زیرکانه پهن شده، افتاد و بی‌جهت برای دین، دشمن تراشید و حربه به دست مغرضان داد.

 

۹ آبان ۹۵

سید محمدصادق علم‌الهدی

 

نظرات  

 
0 # عبد الحیدر 1396-02-22 19:18
با عرض سلام و خسته نباشید خدمت استاد محترم
آن چه در مصادر تاریخی آمده است حاکی از آن است که کوروش ایرانیان را به پرستش مردوک که یکی از بت ها بوده سفارش می کرده و در برخی از کشور گشایی هایش مرتکب جنایات زیادی شده است آنچه مسلم است این است که امروزه ملی گرایی و افسانه سرایی از ایران باستان در ذهن برخی موجب شبهات زیادی شده است!!!
اما دو حدیثی که استدلال کرده اید حدیث اول که حب الوطن من الایمان منظور کدام وطن است وطنی که سرزمین اسلام است یا وطن کفر و الحاد مثلا اگر فردی از مسلمانان آمریکا یا اسرائیل بود فرضا باید وطنش را دوست بدارد و از آن دفاع کند؟؟!!!
اما حدیث دوم در مورد اینکه از نشانه های ایمان مرد این است که اقوامش را دوست بدارد آیا در مورد اقوام مشرک هم صادق است؟؟
پاسخ
 

اضافه کردن نظر

لینک های حوزوی

اوقات شرعی