سید محمد صادق علم الهدی

مدرس سطوح عالی حوزه علمیه

ورود اعضا

جدیدترین پیام‌ها

شکوه‌ای از دوران انتخابات!
 
در ایّامی که برای انتخابات مجلس خبرگان رهبری در مناطق مختلف استان گیلان حضور داشتم (زمستان ۱۳۹۴)، از لطف و محبّت مردم پاک‌نهاد و بی‌آلایشی برخوردار بودم که از سر حسن ظنّ، این حقیر را بدون چشم‌داشت، مورد حمایت و عنایت خود قرار می‌‌دادند و از بذل مال و وقت و امکانات محدود خویش دریغ نداشتند. امّا در کنار این همه شور و شعور، نمی‌توانم نگرانی خود را نسبت به رواج بیماری شایعه‌سازی و اتّهام‌زنی در بین بعضی از اقشار جامعه گیلان پنهان کنم، خصوصاً با توجّه به اینکه کامم از این معضل فرهنگی و اخلاقی سخت تلخ است!
طبیعی بود که در این ایّام انتخابات، بنده که سالیان سال در قم به تحصیل و تدریس اشتغال داشتم و از محیط استان به دور بودم و ابزار چندانی برای دفاع از خود نمی‌شناختم، سوژه مناسبی برای دروغ‌پردازان و شایعه‌سازان باشم. روزهای نخست، دروغ‌هایی را که علیه خود می‌شنیدم، جدّی نمی‌گرفتم و به حساب تخریب‌های رایج انتخاباتی می‌گذاشتم، امّا کم کم با توجّه به شیوع و گستردگی تخریب‌ها، مسأله برایم جدّی شد؛ راستش توقّع شنیدن این حجم دروغ را، آنهم به شکل منسجم و از کسانی که بعضاً ظاهر مذهبی داشتند و مدّعی دیانت بودند، نداشتم. 
تخریب‌ها سازمان‌دهی شده و هدفمند بود؛ مثلاً در حوزه‌های علمیه و هیئات مذهبی و نزد ائمّه جمعه و جماعات سراسر استان شایع کرده بودند که من گفته‌ام: «الگوی سیاسی من فلانی است» تا به این وسیله، مرا که عمری با دقّت و وسواس سعی کرده بودم در عرصه سیاست مستقلّ باشم و خود را در معرض انتساب به هیچ جریانی قرار ندهم، جناحی و وابسته به اردوگاه رقیب نشان دهند! یا مثلاً داستان ساخته بودند که یکی از روحانیون همراه من ـ بلکه خود من! ـ در یک گردهمایی انتخاباتی، در حمایت از چهره‌های سیاسی خاصّ شعار داده است! که البتّه این یکی ظاهراً تحریف بیمارگونه‌ی ماجرایی بود که هیچ ربطی به من نداشت. اسفناک این بود که بعضی‌ها برای باوراندن دروغ‌های خود، بی‌شرمانه ادّعا می‌کردند که اینها را مستقیماً از خود من شنیده‌اند! یا مدّعی بودند که فایل صوتی آن را در اختیار دارند اما قادر به ارائه‌ی آن نبودند! 
قدرت تخریبی شایعه‌سازان چند برابر توان تبلیغی ستاد ما بود؛ به گونه‌ای که به هر جای استان که می‌رفتیم، با این حرف‌ و حدیث‌ها مواجه بودیم. متأسّفانه برخی از دوستان ساده و سطحی سابق، تحت تأثیر فضای شایعات قرار گرفته بودند. عجیب بود که بعضی‌ها ادّعای دیگران علیه من را به راحتی می‌پذیرفتند، امّا باور تکذیب من برای آنها دشوار بود!
یادم هست که شبی از شبهای انتخابات، بدون آنکه قصد سخنرانی انتخاباتی داشته باشم، به اتّفاق دوستان، به جلسه‌ای رفتیم که به مناسبت ایّام شهادت صدیقه طاهره سلام الله علیها در منزل یکی از مؤمنین برپا بود. به محض ورود، با نگاه تلخ روحانی حاضر در جلسه که گویا سخنران آنجا بود، مواجه شدم. همین که نشستم، او با ناراحتی از جلسه بیرون رفت و با یکی از همراهان من درگیر شد که چرا این را که چنین و چنان است، به جلسه‌ی روضه آورده‌ای! هر چند این رفتار او حاضرین را تحت تأثیر قرار داد و به دلداری و حمایت من واداشت، امّا برای من جای تأسّف بود که چرا باید فردی که هم‌لباس من است، به این آسانی تحت تأثیر شایعات مرسوم ایام انتخابات قرار گیرد؟! لا اقلّ توقّع بود که قبل از این برخورد، از خود من در مورد صحّت این شایعات سؤال می‌کرد و در حدّ چند جمله به من فرصت دفاع می‌داد. 
برخی از دوستان با ذکر شواهد تاریخی و اجتماعی ادّعا می‌کنند که این قبیل مسائل مختصّ به من نیست و در استان گیلان شایع است و متأسّفانه به صورت خوی و خصلت اقلّیتی مؤثر درآمده است که قبول آن برای من که به استان مادری خود تعلّق خاطر دارم، سخت و دردناک است.
البتّه یک وقت اشتباه نشود! من از کسی شکایت ندارم، بلکه به تمام کسانی که خواسته یا ناخواسته علیه این کمترین به نشر شایعات پرداخته‌اند، اطمینان خاطر می‌دهم که از صمیم قلب آنان را بخشیده‌ام، به امید آنکه خداوند نیز بخشی از گناهان مرا ببخشد...
 
سیّد محمّد صادق علم‌الهدی
۱۹ اسفند ۹۴
 
لینک کانال رسمی:
 
https://telegram.me/Alamolhoda_ir

نظرات  

 
0 # سید 1395-04-13 12:04
سلام ارادتمند شما هستیم واقعا ناراحت شدم انشاء الله خداوند به همه شرح صدر بدهد
پاسخ
 
 
0 # قلی پور 1394-12-24 19:54
سلام علیکم
شکوه ی انتخاباتی حضرتعالی را مطالعه کردم. واقعیت این است که استان گیلان مدتی است از وجود علمای بنام بی بهره است و اگر دقت کرده باشید هم اکنون در استان سه عالم مطرح به صورت مستقر در گیلان داریم و بقیه مطرح نیستند و روز به روز ارتباط علما با مردم در حال کم شدن است... وضعیت دیگر شهر ها و شهرستان های گیلان تقریبا به همین شکل است، البته وضعیت شرق گیلان علی الخصوص لنگرود و رودسر کمی بهتر است. در مجموع اینکه مردم گیلان از علما فاصله گرفته اند و علما نیز از مردم. البته این فاصله ، فاصله ظاهری‌ است و باز هم قلباٌ این مردم عاشق دین و مبلغین دینی خود هستند. ولی در عمل وضع به این منوال است.
متأسفانه خود روحانیون و حتی بچه مذهبی ها هم به هم رحم نمی کنند و هر نوع شایعه و تخریبی را نثار همدیگر می کنند. در خصوص همین انتخابات خبرگان به شخصه از این شایعاتی که علیه شما و آقایان ... مطرح میشد تعجب می کردم، یکی از آقایان به بنده می گفت که شما فرموده اید: من ارادتمند سید ... هستم! گفتم ثابت کن، گفت: صوتش موجود است! گفتم: نشان بده، گفت: ندارم ولی فلانی داره و تا همین الان بنده منتظرم این صوت را بشنوم!! ... چه باید کرد از تعصّب های بیجا و عدم توجه به تقوای فردی و اجتماعی!
البته فکر کنم این مباحث می توانست کمتر شود اگر حضرتعالی ... زودتر از اینها به گیلان می آمدید و بیشتر خودتان را به مردم و جوانان استان معرفی می کردید. البته شما دو بار برای سخنرانی به هیأت ثارالله آمدید ولی کافی نبود. ارتباط روحانیون با جوانان و مردم در این استان بسیار کم است حتی بچه حزب اللّهی ها هم دسترسی به کرسی دین شناسی ندارند...
سخن بسیار است ولی دریک کلام مهمترین دلیل پخش سریع تخریبات و شایعات علیه شما و دیگران را ، سنّت فاصله گیریی مردم با علما و جوانان در این استان می دانم و مردم و جوانان علاقمند به دین که عالم را فقط برای نماز جماعت و احیانا منبر مراسمات دیده اند نمی توانند قدر دیگر علمایی که به این استان می آیند را بدانند، علی الخصوص در فاصله دو هفته ای تبلیغات مجلس خبرگان.
ارادتمند شما ...
پاسخ
 
 
+2 # العبد 1394-12-23 19:39
واقعا همینطور است و این شایعات مختص به شما نبود وخیلی ها ندانسته وبدون عناد وفقط از سر نادانی در حقتان جفا کردند. این روحیه بخشش و عفوتان عالی بود وتحسین برانگیز. ان شاءالله بااین بخششتان رحمت و لطف خداوند بیش از پیش شامل حالتان شود
پاسخ
 

اضافه کردن نظر

لینک های حوزوی

اوقات شرعی