سید محمد صادق علم الهدی

مدرس سطوح عالی حوزه علمیه

ورود اعضا

جدیدترین پیام‌ها

نوشته ها

گزارشی از کربلای معلّی:
تبلیغ ضدّ تبلیغ علمای دینی!
 
در سال‌های گذشته که توفیق سفر به کشور عراق و زیارت عتبات عالیه نصیب این حقیر می‌شد، صحنه‌ای که همواره من را به عنوان یک طلبه آزار می‌داد، تابلوها و بنرهای تبلیغاتی پیاپی و پرهزینه‌ی تصاویر و پرتره‌های قد و نیم‌قد بزرگان و مراجع دینی در جاده‌ها و مسیرهای اصلی و فرعی کشوری بود که از حیث تمام شاخص‌های رفاهی و حیاتی جوامع بشری در مرز فلاکت است. در بعضی اوقات و خصوصاً در ایام اربعین، آن چنان در این مورد افراط می‌شد که معابر و میادین عمومی، صحنه‌ی مسابقه و رقابت تبلیغاتی بیوت و حامیان علماء و مراجع و مدّعیان را به ذهن تداعی می‌کرد و حسّ بدی را در مخاطبان بر می‌انگیخت. 

ادامه مطلب: تبلیغ ضدّ تبلیغ علمای دینی!

چند جمله به بهانه‌ی انتخابات اخیر ایالات متّحده:

گویا نفس تنوّع برای مردم جذّاب و حیاتی است، لازم است گاهی این حزب حاکم باشد و گاهی آن حزب؛ گاهی دمکرات، گاهی جمهوری‌خواه!

بسیار ساده‌انگارانه است که صلاح دین و دولت را در تک صدایی و تک حزبی بپنداریم، فضا و فرهنگ معاصر جوامع انسانی، به وضوح گویای آن است که دوران تک‌حزبی برای همیشه سپری شده است.

منکر آفات و خطرات حزب‌سالاری‌های متعصبّانه و دوقطبی‌سازی‌های کاذب نیستیم، امّا چاره‌ای نیست که بپذیریم تضمین بقاء نظام سیاسی کشور و حفظ بالندگی و تندرستی و پشتوانه‌ی مردمی آن، در گرو وجود دو یا چند گرایش سیاسی فعال در صحنه‌ی سیاست و اجتماع است؛ زیرا از یک سو، تمام سلیقه ها، جایی برای خود در درون نظام می‌یابند و از سوی دیگر، گروه‌ها و گرایش‌های سیاسی رقیب، با نقد پیاپی یکدیگر، خواسته یا ناخواسته، طرز فکر و عمکرد همدیگر را تصحیح می‌کنند و ارتقاء می‌بخشند و در نهایت، مانع از نهادینه شدن رکود و فساد در بدنه‌ی حاکمیت می‌گردند.

ادامه مطلب: چند جمله به بهانه‌ی انتخابات اخیر ایالات متّحده:

چند جمله‌ به مناسبت زنگ خطری که به گوش می‌رسد:

متأسّفم که گاهی شاهد سخنان و نوشته‌جات و فیلم‌هایی هستم که ظاهراً برای دفاع از مذهب، کوروش و تمدّن و منشور منسوب به او را به چالش می‌کشند و پیشینه‌ی تاریخی یک ملّت را مورد تحقیر و تردید قرار می‌دهند.

ظاهراً برخی از دوستان متدیّن و ساده‌اندیش ما گمان می‌کنند ایجاد شبهه و خدشه در مورد فرهنگ و تاریخ و تمدّن ایران باستان، به تقویت بنیان‌های مذهبی در جامعه خواهد انجامید، غافل از آنکه ایجاد تقابل بین دینداری و وطن‌دوستی، هم خلاف واقع است و هم می‌تواند برای دین بسیار خطرناک و فاجعه‌آفرین باشد؛ چرا که موجب می‌شود حس قوی عشق به میهن که بخش لاینفکّ فرهنگ هر ملّتی است، به ابزاری قدرتمند در دست مخالفین دین برای تحریک احساسات ضدّ دینی تبدیل شود.

ادامه مطلب: رابطه‌ی دینداری و کوروش‌دوستی؟!

پیامی برای نوروز ۹۵

بسم الله الرحمن الرحیم

یا محوّل الحول و الأحوال، حوّل حالنا إلی أحسن الحال

یک سال دیگر نیز با تمام فراز و نشیب‌هایش گذشت و به همین مقدار از وجودی که به هر یک از ما اختصاص داده شده، کاسته شد؛ چه اینکه وجود مادّی آدمی، چیزی جز همین ساعات معدود عمر او نیست که با سپری شدن هر لحظه از آن، در واقع جزئی از وجود خود را از دست می‌دهد.

ادامه مطلب: پیامی برای نوروز ۹۵

قطعاً روزی حسرت امروز را خواهیم خورد!
 
حتماً برای همه‌ی ما پیش آمده است که وقتی با نتیجه‌ی تصمیمات اشتباه خود در گذشته مواجه شده‌ایم، افسوس خورده و از خدا خواسته‌ایم که ما را به گذشته باز گرداند، تا بتوانیم این بار تصمیم درست بگیریم و درست عمل کنیم. واقعیت این است که امروز هم گذشته فردای ما است و امروز دقیقاً همان روزی است که فردا حسرت خواهیم خورد که چرا قدر آن را ندانستیم و به غفلت گذراندیم.

ادامه مطلب: قطعاً روزی حسرت امروز را خواهیم خورد!

لینک های حوزوی

اوقات شرعی